Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohnivý Oceán

Po tisíc let se v arabské poušti koná 3000 mil dlouhý vytrvalostní závod na koních nebezpečnou a nehostinnou krajinou. Mnohým účastníkům se tento závod stane osudným. Přesto se do tohoto boje s žízní, tekutým pískem a písečnou bouří pouští každoročně přibližně stovka nejlepších arabských jezdců a nejlepších arabských plnokrevníků.

Nejvyšší šejk, Riyadh (Omar Sharif), pořadatel závodu, se doslechne, že kdesi v Americe žije kovboj, který tvrdí, že jeho kůň je nejrychlejší na stvětě. Proto pošle to Ameriky vyslance, aby tohoto kovboje vyhledal a vyzval k účasti v závodě, kterému se říká Ohnivý ocean. Tímto kovbojem je Frank Hopkins (Viggo Mortensen), kdysi slavný vojenský kurýr a vítěz mnoha vytrvalostních dostihů. Jako poloviční Sioux je však znechucen válkou proti indiánům a živí se jako herec ve Wild West Show a utápí se v alkoholu. Návrh na účast v závodu je pro něj potom šancí z tohoto stereotypu vypadnout.

Potud je to zatím celkem pěkný úvod k dobrodružnému filmu. To co se odehrává potom však film odsouvá do vod laciné konzumní zábavy pro celou rodinu. V první řadě se z filmu stává pohádka, v druhé řadě je zde naprosto nesmyslně vykreslen arabský svět. Kovboj je vlídně přijat šejkem, jeho vlídnost však nesdílí ostatní účastníci závodu. Ti jsou toho názoru, že kdo nevěří v Aláha, nemůže v Ohnivém oceanu startovat. Ale nakonec je odtsartováno. Zatímco ušlechtilí arabští plnokrevníci a jejich jezdci, kteří jsou v poušti doma, postupně ze závodu odpadávají, strakatý mustang s flegmatickým kovbojem na zádech projíždí písečnou bouří, obratně se vyhýbají tekutým pískům a i když jim je usilováno o život, tak pochopitelně přežijí. Vlastně od momentu, kdy Frank Hopkins kývne na účast v závodu, je naprosto jasné, jak to bude probíhat a jak to dopadne. Polomrtvý kůň je nakonec oživen tancem siuxských duchů a do cíle dojede jako první.

V pořádném rodinném filmu samozřejmě nesmí chybět romantika, takže je zde zápletka se šejkovou dcerou Jazirou (Zuleikha Robinson), která Frankovi stále pomáhá, je vzpurná, odmítá nosit zahalený obličej apod. Společenské vztaky v arabském světě jsou zde vůbec podány tak, jako že se Arabové svých tradicí postupně zříkávají a přizpůsobují se západnímu stylu života. Frank Hopkins se po závodě vrací domů, takže happy-end se šejkovou dcerou se nekoná, protože ten si tvůrci filmu rezervovali pro vítězného mustanga jménem Hidalgo, což je také originální název filmu.

Na konci je to nejkrásnější - tam bude vypouštět stádo koní a to bude úplná krása....takže jestli jste tento film neviděli určitě ho musíte vidět je úplně nádherný a ty koně jsou moc překrásní,ale někde vám musím říct že je to smutné třeba když se něco stane nějakému koni :-( ....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ohnívy oceán

(Naty H., 2. 1. 2014 12:33)

Možná když to najdu tak se na to podívám!!! :D
MOC děkuji že to tu dáváte!!! ;-)

♥♦